Posibilităţi şi limite în diagnosticul imunodeficienţelor primare în România şi Moldova, Iaşi, 12-13 octombrie 2007

Vineri, 12.10.2007

12:00
Primirea invitaţilor - Holul Spitalului Clinic de Urgenţă pentru Copii „Sf Maria” Iaşi

Cursuri de educaţie medicală continuă

13:00 Imunodeficienţe primare şi secundare
Aurica Rugină, Clinica II Pediatrie, UMF „Gr. T. Popa” , Iaşi

14:00: Terapia cu imunoglobuline administrate intravenos în pediatrie
Constantin Ailioaie, Clinica II Pediatrie, UMF „Gr. T. Popa”, Iaşi

15:00: Actualităţi în tratamentul cu anticorpi monoclonali
Aurica Rugină, Clinica II Pediatrie, UMF „Gr. T. Popa” , Iaşi

16:00: Simpozion Symbicort

17:00: Imunoterapia în boli autoimune
Stela Goţia, Clinica II Pediatrie, UMF „Gr. T. Popa” , Iaşi

18:00: Vaccinarea în situaţii speciale
Evelina Moraru, Clinica II Pediatrie, UMF „Gr. T. Popa”

19:00: Deschiderea lucrărilor şi cocktail – Restaurant Majestic  

 

Sîmbătă, 13.10.2007

8:30-11:30: Referate generale

8:30: Limfocitele T reglatorii: implicaţia deficienţei în patogenia bolilor autoimune
Stela Goţia, Clinica II Pediatrie, UMF „Gr. T. Popa”, Iaşi

9:00: Actualităţi în imunodeficienţe primare
Gherghina I, UMF „Carol Davila”, Bucureşti

9:30: Sarcoidoza – modificări imunologice
Georgeta Siniţchi, Liliana Vereş, Setalia Osapov, UMF „Gr. T. Popa”, Iaşi

10:00: Agioedemul ereditar: o imunodeficienţă primară relativ bine conturată
Moldovan D, Enikó Mihály, UMF Tg. Mureş

10:30: Imunodeficienţe primare şi boli digestive
Evelina Moraru, Clinica II Pediatrie, UMF „Gr. T. Popa”, Iaşi

11:00: Reacţii adverse ale tratamentului cu imunoglobuline administrate intravenos
N Iagăru, A.V. Cochino, UMF „Carol Davila”, Bucureşti

11:30-12:00: Pauză de cafea

12:00: Forme clinice şi moleculare ale bolii limfoproliferative X-linkate
Laszlo Marodi, Department of Infectious and Pediatric Immunology University of Debrecen Medical and Health Science Center, Ungaria

12:30: Dereglări imune la copii cu afecţiuni frecvente
Liudmila Cerempei, O Schiţco, N Romanov, I Cucoş, E Robu, Catedra Pediatrie FPM, USMF “ N Testimitianu” Chişinău

13:00: Probleme de terapie în imunodeficienţe primare
Ingrid Miron, Silvia Dumitraş, Doina Georgescu, Elena Maxim, Antonela Iancu, O. Brumariu, Clinica IV Pediatrie, UMF “Gr T Popa” , Iaşi

13:30: Displazia spondiloepifizară imuno-osoasă Schimke
O. Brumariu, Codruţa Iliescu Haliţchi, Florentina Cucer, Mihaela Munteanu, Cristina Rusu, Clinica IV Pediatrie, UMF „Gr. T. Popa” , Iaşi

14:00-15:00: Masa de prânz

15:00: Boală neurodegenerativă severă în evoluţia unui posibil caz de sindrom Wiskott Aldrich
N. Iagăru, A. V. Cochino, UMF „Carol Davila” , Bucureşti

15:15: Rolul biostimulării laser în imunodeficienţa copilului cu artrită cronică
Constantin Ailioaie, Clinica II Pediatrie, UMF „Gr. T. Popa” , Iaşi

15:30: Raportul EUROPIDNAS

15:45: Actualizarea Registrului Naţional de imunodeficienţe primare în România
Margit Şerban, UMF “Victor Babeş” Timişoara

16:00: Simpozion GSK

17:00: Discuţii. Concluzii